Sıkça Sorulan Sorular

Bu sayfada en sık karşılaştığımız soruları sizin için cevaplamaya çalıştık

 • EXCIMER LASER & LASIK acı verir mi?

  Uygulama esnasında gözleriniz tamamen hissiz olduğundan oldukça konforlusunuzdur. LASIK, kısa bir iyileşme süreci gerektirdiğinden rahatsızlık da çok az olmaktadır. Birçok hastamız bize uygulamadan sonra gözlerinde yorgunluk hissi ve hafif kuruluk hissettiklerini söylerler.

 • Uygulama işlemi esnasında bunu görebilir ya da hissedebilir miyim?

  Tüm refraktif işlemlerde anestetik damlalarla hastaların gözleri uyuşturulur. Cerrahlar kapak açıcıyı alt ve üst kapaklara yerleştirilerek göz kırpmayı ortadan kaldırır. Laser ışını görülemediğinden hastanın yanıp sönen kırmızı ışığa bakması istenir. Laseri ancak sesi ile farkedersiniz. Aynı anda iki gözüm yapılabilir mi?

 • Kontakt lenslerimi cerrahi öncesi kullanmamalı mıyım?

  Yumuşak kontakt lensler muayeneden 1 hafta önce, sert yada gaz geçirgen lensler ise 4 hafta önce çıkarılmış olmalıdır.

 • Katarakt nedir ve semptomları nelerdir ?

  Gözün renkli kısmı irisin arkasındaki bir oluşum olan lensin şeffaflığını kaybetmesidir. Bir fotoğraf makinesindeki mercek gibi, gözün merceği de ışık ışınlarını kırarak görüntünün retinada odaklaşmasını sağlar. Göz merceğinde kesifleşme başlarsa görme azalır. Bulanık görmeye ek olarak kataraktın diğer semptomları parlama, hayalet görüntüler ile çok aydınlık veya çok karanlıkta görmenin azalmasıdır.

 • Katarakt ameliyatının ne zaman yapılması önerilir ?

  Katarakt cerrahisinin zamanlaması kişinin görme ihtiyaçlarına göre geniş bir dağılım gösterir. Mesleki açıdan çok iyi görme ihtiyacı olan bir kişinin (ör. pilot) katarakt ameliyatı, çok fazla araba kullanmayan veya çok okumayan bir daha yaşlı kişiye göre daha erken bir safhada yapılır. Katarakt cerrahisi, görme günlük ya da mesleki gereksinimleri engelleyecek seviyede azaldığı ve göz doktoru katarakt cerrahisinin görmeyi yeterince artıracağına karar verdiği zaman yapılabilir. Çok erken safhada ameliyat etmek önerilmediği gibi, kataraktın ileri derecelere kadar “olgunlaşmasını” beklemek de doğru değildir. Diğer taraftan kişi ameliyat olmayı istemez ise, cerrahiyi ileriye atmak da göze çoğunlukla zarar vermez.

 • Katarakt cerrahisinin başarı oranı nedir?

  Görmeyi azaltacak başka bir faktör yok ise, katarakt cerrahisi sonrası görmenin artma olasılığı % 90 ile 99 arasındadır.

 • Lens kullanmanın gözlük kullanmaya göre üstünlükleri var mı?

  Nesneleri gerçek boyutlarında gösterir. Daha iyi ve geniş görüş alanı sağlar. Buğulanma yapmaz. Spor ve aktivitelerin rahat ,kısıtlanmadan yapılmasını sağlar.